Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
4G-5G Hakkında
#1
_______________________________________________

________________________________________________
4G-5G Hakkında
 

• Birinci Nesil: İlk telefonlarda ortaya çıkan bu analog sistem, esas haberleşme trafiğinin sadece ses üzerinden gerçekleşmesi üzerinde çalışıyordu. 

• İkinci Nesil: 2G olarak isimlendirilen bu sistem, ticari merkezliydi ve dijital bir sistem idi. Şu anki haberleşme teknolojileri piyasasının %60'ını elinde bulunduran sistemin uygulamalarına örnek olarak GSM ve GPRS gösterilebilir. 

• Üçüncü Nesil: 3G olarak isimlendirilen bu sistem ise, abone sayısındaki artış ve yüksek hız gerektiren uygulamalar için çözüm amacıyla geliştirildi. EDGEUMTSWİMAX gibi uygulama örnekleri mevcuttur. 

 

4G Nedir?

Haberleşme teknolojilerinde 4G, dördüncü nesil kablosuz teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. 2G ve 3G teknolojilerinin devamı niteliğinde olan bu teknoloji, diğer GSM standartlarında olduğu gibi hücresel ağ sistemini kullanıyor. 3G teknolojisindeki kapsama alanı sorunlarını da bu dördüncü nesil teknolojinin çözmesi bekleniyor. 

Bu doğrultuda telefonlar için bağlantı hızı 100 Mbps, wi-fi ağlarında ise 1 Gbps'dir. Bu hız değerleriyle 4G teknolojisi, WİMAX  (Worldwide 
Interoperability for Microwave Accessband - Mikrodalga Erişim için Dünya Çapında Birlikte Çalışabilirlik Bandı) genişliğine erişmiştir diyebiliriz. 


♦ Işıksal iletim hızında ve verimliliğinde olabilecek bir sistem

♦ Yüksek şebeke kapasitesi

♦ En az 100 Mbit/s veri hızı 

♦ Aynı işlevde olmayan iki  arasında uyum 

♦ Kusursuz bağlantı ve küresel dolaşım 

♦ Çoklu medya dosyaları (resim, video vb.) için yüksek hizmet kalitesi 
♦ Mevcut kablosuz standartlar ile uyum 

5G Nedir?


4G teknolojisinin ardından çeşitli araştırmacılar, artan veri boyutlarından dolayı yeni bir sistemin daha gerekli olduğu kararına vardılar ve geliştirilecek olan bu beşinci nesil sisteme de 5G adını verdiler. 5. kablosuz haberleşme sistemi olarak bilinen hizmet,  2020 yılına yönelik bir çalışma. 3G  veri aktarım hızı saniyede 28 megabit, 4G'de bu hız 100 megabit, 5G'de ise bu hız gigabit seviyesinde.


You like this post
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi